Yrityksemme on yhtä kuin henkilöstömme
Ihmiset ovat luonnollisesti tärkein ja huikein voimavaramme. Henkilöstömme huolehtii siitä, että teidän BI-matkanne etenee maaliin. Henkilöstömme koostuu liiketoiminnan kehittäjistä, tietomalliarkkitehdeistä ja BI-konsulteista. Olemme sekoitus insinöörejä, ekonomeja ja järjestelmäanalyytikoita, joilla on laaja kokemus toimialakohtaisista haasteista. Climberilla rakennamme kulttuuria, jossa ihmiset uskaltavat jatkuvasti kasvaa ja kehittyä, inspiroitua aina uusista asioista. Luomme henkilökohtaiset kehityssuunitelmat jokaiselle ja järjestämme koulutuspäivän neljännesvuosittain. Voidaksemme toimittaa aina parhaan mahdollisen, asiakkaallemme räätälöidyn version ratkaisustamme, käytämme uskomattoman määrän aikaa etsien, rekrytoiden ja kouluttaen oikeita ihmisiä. Tällä tavoin voimme koota nopeasti tiimin, jolla on juuri oikea kokemustausta käsillä olevaan projektiin.

LUE NUOREN AMMATTILAISEMME KASVUTARINA KOULUN PENKILTÄ BI-KONSULTIKSI
Koulun penkiltä Business Intelligence -asiantuntijaksi – Climberin nuori ammattilainen Mika Väisänen ratkoo asiakkaiden liiketoiminnan haasteita datan avulla
Business Intelligence -konsulttina työskentelevä Mika Väisänen tuli Climberille töihin elokuussa 2017 suoraan koulun penkiltä. Hän ei Kauppakorkeakoulusta valmistuessaan ollut vielä tarkalleen päättänyt, ”mikä hänestä tulee isona”. Nyt hän ratkoo Climberin asiakkaiden liiketoiminnan haasteita kehittämällä sovelluksia datan analysointiin ja visualisointiin.
Luonteeltaan Väisänen tiesi jo opiskeluaikoina olevansa sen tyyppinen, että löytäisi vasta kokeilemalla sen oikean urapolun itselleen. Hänellä oli mielessään muutama erilainen vaihtoehto siitä, mitä voisi lähteä tekemään, mutta ei sen tarkempaa suunnitelmaa.
Väisänen harkitsi muun muassa Business Intelligence -konsultin tai analyytikon tehtävää, mutta vaihtoehtoja yhdisti ensisijaisesti ongelmanratkaisullinen lähestymistapa työssä sekä tehtävät, joissa pääsisi haastamaan itseään jatkuvasti.
Business Intelligence -konsultin tehtäviin päätyminen on tuntunut lopulta juuri siltä oikealta vaihtoehdolta. ”Moni kaverini työskentelee finanssialalla analyytikkona, ja myös kuulemani perusteella tiedän, että olen päätynyt juuri minulle oikealta tuntuvalle urapolulle”, Väisänen kuvailee.
Oma ura Business Intelligence -maailmassa alkuun pikavauhtia
Climberiin Väisänen törmäsi vähän sattumalta yliopistojen työpaikkakanavassa, Aarresaaressa ja innostui hakemaan avoimeen vastavalmistuneelle sopivaan rooliin.
”Kun hain Climberille, käytännön tason tietämykseni siitä, mitä Business Intelligence tarkoittaa oli kyllä aika olematon. Luin tietenkin asiasta, mutta en vielä tiennyt tarkemmin, mitä kaikkea ihmeellistä tehtävä ja ala itsessään pitää sisällään. Nyt olen myytyä miestä”, Väisänen kertoo.
”En vielä hakiessani Climberille tiennyt tarkemmin, mitä kaikkea tämä tehtävä ja Business Intelligence -ala itsessään pitää sisällään.”
Tullessaan haastatteluvaiheeseen Cimberille Väisänen sai heti tehtäväkseen kokeilla demon tekemistä Climberin käyttämän Business Intelligence -työkalun, Qlikin avulla. Tehtävän oli tarkoitus toimia johdantona ja alustavana kokeiluna siihen, miten työkalulla luodaan sovelluksia ja mitä kaikkea sillä voi tehdä. Toisella tapaamiskierroksella Climberilla Väisänen pääsi esittelemään tuleville kollegoilleen demonsa, ja hyvähän siitä tuli.
”En joutunut vielä johdantovaiheessa itse kirjoittamaan koodia, vaan Qlik loi minulle automaattisesti tietomallin. Oikeassa työssämme käsittelemme dataa koodaamalla”, Väisänen sanoo. ”Koodaus sanana voi kuulostaa hurjalta, mutta todellisuudessa se ei sitä ole.”
Heti alussa nuorelta tekijältä ei siis vaadittu vahvaa IT-osaamispohjaa, vaan into datan analysointia ja visualisointia sekä alan oppimista kohtaan riitti varsin hyvin alkuun pääsemiseksi. ”Ajattelin, että Qlik on kiinnostava työkalu ja aloin entistä enemmän toivoa, että pääsen tänne töihin business-datan pariin. Tätä voisin tehdä työkseni.”
Se tunne, kun uravalinta osuu nappiin
Väisänen tuli valituksi tehtävään ja nykyään, vähän reilun vuoden jälkeen hän kehittää Climberin asiakkaille sovelluksia tietopohjaisen päätöksenteon tueksi. Sovellusten avulla yritykset analysoivat liiketoimintaansa tehokkaammin ja onnistuvat nopeallakin klikkauksella pääsemään käsiksi esimerkiksi tarvitsemaansa myynnin dataan.
Tähän pisteeseen ammatillisesti Väisänen on päässyt systemaattisen harjoittelun kautta. Harjoitteluvaiheeseen sisältyi itsenäistä opiskelua kollegoiden tukemana. Tuolloin Väisänen kävi aikaisemmin kehitettyjä sovelluksia läpi, teki itse demoja ja tutustui vaihe vaiheelta Qlik Continuous Classroom -opiskelupaketin avulla BI -konsultin osaamisalaan.
Hän kertoo, että itsenäinen tekeminen on ollut luontainen tapa siirtyä konsultin työhön, sillä se on myös opiskeluajoilta tuttua. Työkavereilta on saanut myös heti apua, jos on tarvinnut.
”Ei opiskelu silti harjoitteluvaiheeseen lopu, vaan päinvastoin. Täällä jokainen haaste on erilainen ja vaikka olen ollut työssäni jo yli vuoden, pääsen päivittäin oppimaan uutta. Datahan on jokaisella asiakkaalla erilaista ja monimuotoista. Toiveenani oli päästä haasteiden pariin ja hyödyntämään ongelmanratkaisukykyäni ja sitä myös sain”, Väisänen sanoo.
”Täällä jokainen haaste on erilainen ja vaikka olen ollut työssäni jo yli vuoden, pääsen päivittäin oppimaan uutta.”
Työssä on päässyt oppimaan myös isosti erilaisten yritysten liiketoiminnasta ja prosesseista. Asiakkaiden datan penkominen ja muokkaaminen opettaa paljon. Kun pääsee näkemään, miten eri tavoilla se auttaa asiakkaita menestymään, ymmärtää todella paljon paremmin liiketoiminnan isoa kuvaa.
Yhteisöllistä kulttuuria ja aidosti sosiaalista työtä
”Se yllätti, että työ konsulttitalossa on näin mukavaa”, Väisänen sanoo. ”Työkavereiden kanssa meillä on hyvä klikki, tulen täällä juttuun kaikkien kanssa.”
Mahdollisuus etätöidenkin tekemiseen on. Väisänen ei kuitenkaan käytä tätä mahdollisuutta juurikaan, sillä Helsingin ydinkeskustassa sijaitsevalla toimistolla työkaverit ovat läsnä sparrausapuna, ja siellä saa parhaimman työ-flown päälle. Työajat ovat joka tapauksessa joustavat, mikä helpottaa työn ja muun elämän, kuten harrastusten yhdistämistä.
Väisänen lennätettiin myös jo 1,5 viikkoa töissä oltuaan mukaan Kroatiaan Climberin kansainväliseen Company Meetingiin. Hän oli siis jo aloittaessaan kansainvälisen työyhteisön täysimittainen jäsen. Company Meeting on vuosittainen kick-off -tapahtuma, joka tuo yhteen Climberin eri maiden henkilöstön useammaksi päiväksi johonkin Euroopan kaupunkiin. Näiden lisäksi järjestetään muun muassa Trainee Dayta, mutta myös paljon yhteistä tekemistä ihan oman toimiston porukalla.
”Tämä ei muutenkaan ole mikään tyypillinen koodaushomma, vaan aidosti sosiaalinen työ, jossa ollaan myös asiakkaiden kanssa tiiviisti tekemisissä. Sanoisin, että keskusteleminen onkin sitä tärkeintä osaamista, jota tämä työ kysyy. On osattava esittää asiakkaille dataan liittyen oikeita kysymyksiä, jotta liiketoiminnan haasteisiin ja ongelmakohtiin päästään käsiksi”, Väisänen kertoo.
TUTUSTU SINUA
OPASTAVIIN MENTOREIHIN

SNAPSHOTS
We’re excited that Climber will be exhibiting at the 2025 Retail Technology Show on April 2-3, 2025 at ExCeL London!
Join us at Stand H88 to explore cutting-edge demos, real-world success stories, and learn how we’ve helped top retailers streamline operations, leverage data for smarter decisions, and gain a competitive edge.
Whether you’re an IT Leader, Business Executive, or Tech Decision-Maker, this is a must-attend event for anyone looking to stay ahead of the curve in retail technology.
Registration is now open and FREE!
Visit https://www.linkedin.com/showcase/retail-technology-show/ and secure your spot at #RTS2025!
We can’t wait to see you there!
/James, Kat, Roger, Tom, Gareth, Alex

#Qlik is a Leader in the 2025 Gartner Magic Quadrant for Augmented #DataQuality Solutions - for the 6th time! Qlik Partner Ambassador Olof Malmström shares his thoughts on why trusted data is key for #AI and #BI success.
Download the full report here:
https://www.climber.se/qlik-a-leader-in-the-2025-gartner-magic-quadrant-for-augmented-data-quality-solutions/

Our evangelist event in London united a dynamic group of customers for engaging discussions and networking. Attendees shared valuable insights on their experiences and aspirations with Qlik and Microsoft data and analytics, strengthening connections across diverse industries. The event showcased the increasing collaboration within the Climber community, laying the groundwork for future gatherings.
Thanks everyone for joining!

Had a fantastic morning at Qlik`s BI & Data Trends Breakfast! Enjoyed a great breakfast and insightful presentations on key AI topics for 2025 by Dan Sommer, as well as AI-ready data, AI-powered insights, and agentic workflows in Qlik Cloud by Zoe Johnson and Morgan Adolfsson.
Thank you so much for an engaging and informative event ⭐

Struggling with data quality and complexity? We see that many organisations face the same challenges – heavy reliance on IT, limited access to the right data, and complex, code-based systems – slowing down AI, ML, and analytics projects.
Join our webinar on 9th April to learn how Qlik Talend Cloud simplifies your data architecture. Climber’s Bas Haarhuis and Qlik’s Nick Roelandt will share practical insights and a live demo of a data transfer process.
This webinar is ideal for data managers, data scientists, BI developers, and data consumers who want easy access to high-quality, reliable, and real-time data.
Register now - link in bio.
#webinar #Qlik #QlikTalendCloud #DataIntegration

Stafettvasan of 2025 is complete! Perfect weather ☀️record-breaking times, and an incredible performance! Congratulations to team ”Climber 3”: Ludvig de Fine Licht, Johannes Säfström, Magnus Petersson-Ahrholt, Ulrika Bäckström Da Silva, and Per Liedberg, who emerged victorious with the fastest time ever in our eight years of participation – 6:36!
So many heroes this year – Thomas Christian, who first stepped on skis just three weeks before the race, Ulrika, making a comeback after a tough fall, and Magnus and Niklas, who took on the Night Vasa immediately after the relay. Niklas even had to race with a last-minute headlamp from Clas Ohlson for 100 SEK…
Great fun having Jonas Karlsson from Qlik join us again this year – along with his daughter Tuva!
A huge well done to everyone who participated in the Climber teams – amazing effort from all! Malin Svensson, Krister Eriksson, Antti Seppälä
Next year’s start slots are already secured! Will we see you there?
/Teamleader Olof Malmström

Ulrika Bäckström Da Silva, Hanna Nordberg, Edward Hallgren, Joel Hidmark and Therese Zachrisson did an excellent job at representing Climber at Nackademins Branschdagar!
We had a great turnout at the booth, sparking many engaging and insightful conversations! It was also fab to have our current interns showcase what you get to do as a LIA Intern at Climber 🤩
Thanks Nackademin for a well organised day (as usual)!

Tired of slow, complex data transfers impacting your business decisions?
Hear from Stuart Welsh at AESSEAL as he shares how they cut global SAP ERP data transfer times by nearly 99% with Qlik Data Integration, transforming their data processes and decision-making speed.
In this session, you`ll discover:
• The power of seamless data integration
• The automation behind fully reconciled global reporting
• Ways to reduce technical and resource costs
• A demo of the Qlik Data Integration solution in action
This session is ideal for business decision-makers, IT leaders, and data engineers seeking smarter integration tools.
Register now to gain valuable insights and ask your questions live!
Link in bio.

Sinustako Climberilainen?
Hyvän alun jälkeen haemme edelleen kasvua ympäri Eurooppaa. Meillä pääset työskentelemään monipuolisissa ja haastavissa projekteissa eri asiakkaiden, toimialojen ja osastojemme parissa.